2014. január 25., szombat

Orkney Skull Splitter



Orkney Skull Splitter (8,5%): Már csak frappáns és jellegzetes címkéi miatt is vágyaim tárgya volt, így meglehetősen elégedett voltam, amikor végül sikerült megkaparintanom egyet a skót főzde termékei közül. 
Felnyitásakor mazsola és vadvirágok aromája szűrődik ki, barley wine-szerű zamatok indulnak útjukra. Kellemes, mandulás ízjegyek kerekednek ki gyümölcsös, likőrszerűen testes alapokon, majd lesz az egész íz-és aromakavalkád egy szertelen, szerethetően követhetetlen impulzusrengeteg, amiben vélhetően azért mindenki talál kedvére való komponenst. 
Ez az ital egyébiránt egy varázslatos scotch ale, mely leginkább egy erős quadrupel finomított, barley wine jegyekkel beoltott változatának tekinthető, már ami a típusra jellemző ízbeli sajátosságokat illeti. 

2014. január 16., csütörtök

Hitachino Nest Commemorative Ale


Hitachino Nest Commemorative Ale (8,0%): Az újév beköszöntének megünnepléséhez sörszerető ember keresve sem találna remekebb eszközt egy kifejezetten erre az alkalomra készített italnál. Ez a japán darab ugyanis az óév búcsúztatására, de leginkább az elkövetkezendő esztendő tiszteletére főzetett olyan hozzávalók felhasználásával, mint a vanília, koriander, narancshéj, szerecsendió és szegfűszeg. 
Illata is ezen komponensek nyüzsgő egyvelege, melyben leginkább a belga vonalas koriander, valamint az ünnepi jelleget erősítendő fahéj csípőskés fűszeressége és a szerecsendió sima, kerekded és telt aromája fedezhető fel. Ujjnyi vastag habrétege hamar tovatűnik, ám egy vékony karima egészen a végsőkig megmarad, így képezi díszét a tiszta, rézszínű italnak. Élénk, gazdag kortyait élvezhetjük aztán a kóstolása során, melyek rendre hozzájárulnak az újév első napjának megszínesítéséhez, ehhez pedig az eszköztárat a címkéjén felsorolt komponensek szolgáltatják. Az alapvetően édes hangulatú festővászonra sorban érkeznek az árnyalatok; a vaníliás, karamelles, tejszínes krémességet korianderes fűszeresség pezsdíti fel, majd újból elsimul a kompozíció a fahéj és szerecsendió szétáradó aromáitól. 
Annak ellenére, hogy összességében egy igen édes főzetről van szó, az összkép egyáltalán nem lesz nyomasztó és kiegyensúlyozatlan, az ízek remekül olvadnak össze, az ünnepi hangvétel pedig korántsem lesz erőltetett, vagy művi. Kiegyensúlyozott jellege ideális lehet az új esztendő eljövetele okozta felindultság enyhítésére, jelentsen ez bármit is. Igazán magával ragadó alkotás a japánok háza tájáról. 

2014. január 4., szombat

2013 legjobb főzetei

A blog eddigi hagyományaitól kicsit eltérve arra gondoltam, szerencsére elegendő mennyiségű anyagból válogathatok ahhoz, hogy az év végi számadások és visszatekintések menetét követve jómagam is összegezzem a 2013. év tapasztalatait, és anélkül, hogy ismételt, vagy megelőlegezett jellemzésekbe kezdenék a kiválasztott darabok tekintetében, megnevezzem a legrokonszenvesebb típusokat az általam leginkább kedvelt kategóriákon belül, valamint egy kevésbé rendszerezett keretben, amolyan ötletszerű jelleggel is válogassak a sikeresnek ítélt főzetek között. 

Így történt, hogy kiválasztottam tíz-tíz darabot az IPA/imperial IPA, valamint a stout/imperial stout műfaj képviselői közül, továbbá összeszedtem a 2013-ban kóstolt tíz leginkább kedvelt, továbbá a három legkülönlegesebb sört, melyeket stílusbeli összetartozásuk nem, kiemelt értékkel bíró jellegük azonban kétségtelenül összeköt. 

Az egyes kategóriák gyöngyszemei - a ratebeer.com felületére mutató linkekkel - az alábbiak.

 TOP 10 india pale ale/imperial india pale ale 

TOP 10 stout/imperial stout 

TOP 10 egyéb 
The Bruery Autumn Maple - brown ale (spice/herb/vegetable)
Dogfish Head Raison D'Étre - belgian strong ale
Orkney Skull Splitter - scotch ale
Oakham Ales Inferno - golden ale

TOP 3 speciális 
Jolly Pumpkin Noel de Calabaza - belgian strong ale (véleményem szerint sour ale)
Alaskan Smoked Porter 2012 - smoked porter