2018. június 24., vasárnap

FiftyFifty Imperial Eclipse Stout - Elijah Craig 12 Year Barrel


FiftyFifty Imperial Eclipse Stout - Elijah Craig 12 Year Barrel (11,9%): Az 500. hivatalosan is tesztelt sör egy magamfajta fanatikus számára nem lehet akármilyen főzet, így a szerencsés tényezők játéka, s némi tudatos kombináció a számokkal úgy alakította, hogy ez a 12 éves Elijah Craig hordóban érlelt FiftyFifty Eclipse imperial stout lett az. Exkluzív üvegéről ordít a beltartalom nem mindennapi jellege, letisztult, mégis markánsan karakteres a dizájn. 
Túlzás nélkül állíthatom, hogy illatai valósággal betöltik a teret, az a fajta aromagörgeteg, amely a legelemibb módon idézi fel a hordóban tárolt ital karakterét. A fajsúlyos komponensek kevés füsttől átjárt, mennyeien krémes jellegű kókuszos, vaníliás, étcsokoládés szerkezete megkeni a levegőt, az illatjegyek csodás összhatása méterekről érezhető, szűnni nem akaró a sokszínűség, megkapó a kifinomultság. 
Egyediség sugárzik kortyaiból is, különösen hőfoka emelkedésével érhető tetten egy kevés gyógyvizesen sós jelleg, egyebek mellett azonban gömbölyűen telt, mézédes maláta pörkölt éle alkotja a kereteit annak a vaníliás kókuszmasszában ázott, eszpresszós jegyekkel tompított, whiskey-hangulatú italkuriózumnak, mely mintegy végső meglepetésként éles körmökkel kaparászó komlónyomokat hagy hátra. 
Ez utóbbi jellemvonást egyesek már-már túlzott intenzitást mutatónak is vélhetnék, efféle kaliberű imperial stoutok esetén legalábbis némiképp szokatlan az élmény, azonban sörről lévén szó, a keserűség kidomborodása nemigen válhat túlzottan kárára az italnak. S hogy a jeles esemény alkalmából minden érzékszervünknek kijusson a jóból, ördögien csillogó teste két korty között a szemünket kápráztatja el. Soha rosszabb jubileumot! 

2018. június 16., szombat

Nøgne Ø # 1001


Nøgne Ø # 1001 (10,0%): Az 1000-es számú testvéréhez képest eltérő küllemű főzet szurokfekete olajruhát visel magán, leginkább egy testes imperial stout jellemvonásait hordozza kinézetében. Kávés, kakaóporos, vaníliás és pajkosan fűszeres illatpamacsok röppenek fel a kitöltést követően, tónusában inkább a sötétebb vonalakat erősítve. 
A kávés, étcsokoládés maláta vaskos kötegeit, a medvecukros nyalánkságok zömök karakterét csodásan élénkíti meg a fűszeres, túlérett gyümölcsök jelenléte, pikánsan édes hangulatát mesterien könnyítik ki a mandarinos, gyömbéres jegyek. Az alkohol jelenléte az ízében szinte észrevétlen marad, így mindamellett, hogy a főzet komoly, mint egy imperial stout, lenyűgözően könnyed módon színes is egyben. 
Tartalmas, összeszedett és vakítóan sokszínű, valódi jubileumi alkotás, mely bármely főzde repertoárjában megállná a helyét. 

2018. június 10., vasárnap

Nøgne Ø # 1000


Nøgne Ø # 1000 (10,0%): A mézszínű, enyhén opálos különlegesség az Ezeregyéjszaka meséinek hangulatát kívánja megidézni, melyhez speciális összetevőket, egzotikus fűszerek tömkelegét hívja segítségül. Aromái szinte megszínesítik a levegőt, miközben kamilla, levendula, nagy adag mézes gyömbér és egy árnyalatnyi banános-szegfűszeges élesztő illatai kapnak szárnyra. 
Lehengerlő a komponensek ezerarcú játéka, különb és a célnak jobban megfelelő illatszerkezetet nehezen lehetett volna megfaragni. Pezsgő, citromfüves-gyömbéres ízkavalkád ejt aztán rabul minket, amiben a bájosan édes maláta és borókabogyós komló játékát pazarul színesíti a különféle sejtelmes fűszerek, az édeskömény és koriander vibrálása, az áfonyás gyümölcsösség fanyar éle, majd egy kevés orvosságos karcosság tompa karaktere. 
Nagyszerűen eltalált, izgalmas ízvilág, melynek megfejtéséhez a 250 milliliternyi mennyiség talán kevésnek bizonyul majd, hiányérzetünk azonban semmi esetre sem lehet az elfogyasztása után. 

2018. június 3., vasárnap

Mikkeller George! Barrel Aged (Bourbon Edition)


Mikkeller George! Barrel Aged (Bourbon Edition) (12,1%): Pokolian fekete, áthatolhatatlanul sűrű testén egy szemernyi hab sem fejlődik, az igazán különleges sörök egyik fokmérője ez esetben is felütötte a fejét. Motorolajként folyik az öblös pohárba, megforgatva tapadós lenyomatot hagy annak falán. Elég, ha csak a közelében tartózkodunk, illatszerkezetéről akkor is tudomást szerzünk, s legyünk bár a leginkább laikusak is a témát illetően, a vaníilás-faháncsos, földes-kókuszos karaktert akkor is felfedezzük majd az illatjegyei között. 
Whisky szerkezete sejlik tehát fel, mint ahogy az várható is volt az előzetes információk alapján; átütő erejű prémium gabonapárlat súlyos lábnyomait követve juthatunk el imperial stoutos élményeink egyik mérföldkövéhez. Olvasztott, sós karamella, darált kávé, földes-vaníliás-kókuszos malátakoktél hangulatai versenyeznek intenzitásban, parázsló alkohol finom körvonala hálózza be az egyébként is kirobbanó testet. 
Nem az a fajta ital, amely valamely cselekvés kísérőjeként szolgál, megérdemli a kitüntetett figyelmet. Éppen ezért, s mert a szerkezete nem az a könnyen megfejthető fajta, érdemes bőkezűnek lenni a kortyok számát illetően, hogy minél tovább tartson a varázslat.