McEwan's Export (4,5%): Réz színe telt, lágyan pörkölt malátás alapokat rejt magában egy halvány juharszirupos, árnyalatnyit karamellás színezettel. Belekóstolva már egy közepes testű, igen alacsony szénsavtartalmú ital körvonalai bontakoznak ki, mely egy kissé nehézkes, pirított és savanykás, enyhén vasízű és vizes karakterrel bír, ehhez csatlakozik aztán egy komlós, kissé lagerszerű aroma. Önmagában véve nem egy kellemetlen jelenség, kissé testetlen volta, a telt ízek hiánya azonban a műfaj átlagosabb darabjai közé sorolják.
A nemzetközi sörszcéna figyelemre méltó darabjainak rajongói szemmel és vénával történő számbavétele.
2012. szeptember 27., csütörtök
2012. szeptember 24., hétfő
Wells Banana Bread Beer
Wells Banana Bread Beer (5,2%): A sörrel való ismerkedés folyamatának első lépései között szereplő illatolás során leszűrhető sajátosságok e típusnál nevéből adódóan nem különösebben magának az aromának, mint inkább annak sajátosságainak, az illat természetének terén rejtenek kérdéseket. A banán aromára történő felkészültség adott, leginkább tehát annak milyensége tűnik kíváncsiságra számot tarthatónak.
Már a pohárba töltve is meglebegtet némi félérett banán aromát, az orrunkhoz tartva azonban meglepő természetességre lehetünk figyelmesek. Egy tompán édes, szirupszerű, banános cukorkás édesség vonalai bontakoznak ki, mely remekül marad meg légnemű nassolnivalóként, az ízében ugyanis időben útját állja egy savanykás élű, kissé visszafogottan malátás, enyhe és krémszerű, pikánsan komlós utóízű test. A gyümölccsel ízesített és hasonló mondanivalójú sörök között véleményem szerint mindenképpen előkelő helyet foglalhat el, ez esetben ugyanis egyik összetevő sem vonja kétségbe a másik létjogosultságát. Megéri tehát kipróbálni.
2012. szeptember 20., csütörtök
BrewDog Alice Porter
BrewDog Alice Porter (6,2%): Elsőre kissé visszafogott illattal lep meg minket, melyhez talán hozzájárul az a vastag és krémes habpaplan, mely hosszasan időzik a főzet tetején, mintegy gátját szabva a molekulák áramlásának. Kis időt követően azonban egy rendkívül elegáns, pörkölt, kávés aroma tárul elénk, mely a folytatásban sem tűnik el nyomtalanul. Kellemesen telt, krémes állagú, szinte harapható. Jegeskávészerű zamata, a lágyan pörkölt maláta, az erősen karamellizált cukrok kerekded hatása egy, a címkén olvasható leíráson már előirányzott régmúltat idéző, klasszikus és igazán nemes ízélményt produkálnak. Hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy az efféle alkotások a stílus alfái és omegái, a főbb jellemvonások ugyanis, melyeket egy ilyesfajta italtól várhat az ember igen remekül vannak illusztrálva e főzet személyében.
2012. szeptember 15., szombat
Erdinger Pikantus
Erdinger Pikantus (7,3%): Fekete teához hasonló színnel fogadja várományosát, óvatos, de annál többet ígérő, kissé télies illattal: mályvacukorral, alkoholban ázó gyümölcsökkel, vásári nyalánkságokkal, jellegzetes fűszeres, befőtt- és paradicsomlé-szerű aromákkal. Íze legalább ennyire vibráló: az édeskés zamatok, az alkohol kissé metsző éle, a malátás testesség, a különféle töltött édességek jelenléte egy erőteljes, leginkább hidegebb éjszakákhoz dukáló ízélményt produkálnak, mely azonban korántsem válik kárára egyetlen nyári estének sem.
2012. szeptember 11., kedd
Nyíregyházi Söröző 2012
Postřižinské Francinův Ležák: Selymes állagú, telt textúrájú, kelt tésztás, élesztős, fűszeres aromájú ital egy kielégítően kesernyés, fanyar, kissé száraz, komlós zárással.
Postřižinské Bogan: Fanyar, savanykás illatú, enyhén füves beütésű, finom kenyérhéj aromájú, édeskésen élesztős és testesen malátás, erőteljesen komlózott finomság.
Žatec Baronka: Egészen különleges, magával ragadó bodzás, gyógynövényes, üde aroma egy lágy karakterű testben. Igazi csemege.
Novopacke Pivo Kumburák: Erőteljes élesztős, kissé éles karakterű, közepes testességű, markáns komlós utóízű, összességében azonban némiképp visszafogottabb ízvilággal rendelkező, mégis kellemes ital.
Postřižinské Zlatovar: Markáns, kemény karakterű, virágos komló aromájú, közepesen testes, jólesően kesernyés, könnyed sör.
Novopacke Pivo Výroční Lezák: Olajos állagú, bársonyosan édes, laktatóan testes, enyhén gyantás beütésű komló karakterével rendelkező ital.
Bernard OX: Gazdag, aszalt gyümölcsökkel tarkított aromájú, rendkívül zamatos főzet az édeskés, árnyalatnyit mézes beütésű élesztő és a gyantás színezetű komló főszereplésével, mely utóbbi fokozatosan mutatja meg magát, de leginkább az utóízében csúcsosodik ki a jelenléte.
Postřižinské Něžný Barbar: Közepes testű, elegáns összhatással bíró, halványan szőlős aromájú, jellegzetes, cseh típusú élesztős, kissé keserédes ital, enyhén éles, komlós zárással.
Novopacke Pivo Podkrkonošský Speciál Tmavý: Csak sejteni vélem, hogy a hordó aljához volt szerencsém a kóstolás során, a sör alapvető jellegzetességei azonban egy kellemes ital benyomását keltették. Némi aszalt szilva aromája, finoman pörkölt, gazdag malátás, enyhe kávés jelleg uralkodik lágy ízében.
Litovel Dark: Krémes és selymes barna sör a már-már borítékolható kávés alaphanggal, illetve némi pirított magvas, mogyorós körítéssel.
Wells Bombardier: Pörkölt alaphangú, könnyed malátás, kissé karamellás, mogyorós színezetű, óvatosan komlózott ale.
2012. szeptember 6., csütörtök
Struise / Mikkeller Elliot Brew
Struise / Mikkeller Elliot Brew (9,0%): A különféle főzeteket koronázó sörhab jellemzőinek leírását egészen sokféleképpen meg lehet kísérelni, amennyiben annak állagát, a tartósságot, szilárdságot szeretnénk megfelelően kifejezni. Ebben az esetben azonban szókincsünk egyik eleme sem adná vissza tökéletesen a keletkezett látványt. Egy biztos: ehhez fogható habkoronát korábban még nemigen tapasztaltam. Illatát nagyjából hasonlóképpen képzeltem el előzőleg az üvegen feltüntetett keserűség-mértékegység olvasása közben: természetesen a komló masszív jelenléte uralja azt. Ebbe a komlótoboz rengetegbe vegyül egy ínycsiklandó kandiscukros aroma, mely remekül egyensúlyozza ki és teszi még csábítóbbá az illatot. A címkén szereplő 216 IBU érték alapján mi másra is számíthatnánk aztán beleízlelve, mint egy elsöprő lendülettel támadó komló fenevadra?! Némi grapefruit és citrusos karakter színesíti kissé a metsző keserűséget, mely leginkább az utóízben csúcsosodik ki, és amely hosszú percekig tart, ahogyan szétterjed a szánkban, a nyelvünk tövénél, a garat felé közeledve. A hozzáadott kandiscukor némiképpen tompítja ezt az intenzív keserűséget, valójában mégis egy szénsavmentes komlóléről van szó, mely egy magamfajta komlóimádó számára maga a mennyei manna.
2012. szeptember 2., vasárnap
De Struise Brouwers
Jelenleg az egyik legexkluzívabb és legnagyobb kultuszú, igazán különleges és kivételes darabokat előállító sörfőzde Európában alighanem a De Struise Brouwers Belgiumból. A főzde választékának 4-5 tagja 2008 óta minden évben megtalálható a ratebeer.com szavazói által megválasztott 100 legjobb sör között a világon.
Az előzőek fényében én is kitüntetett figyelmet szenteltem a Struise söreinek felkutatására, ennek 6 típus beszerzése lett az eredménye:
- a 2010-es évjáratú, 'belgian strong ale' típusú Pannepot,
- a 2008-as Pannepot Grand Reserva, amely a Pannepot Calvados érleléséhez használt tölgyfahordóban érlelt változata,
- a 2010-es Pannepeut, mely a Pannepot előállításához használttól eltérő receptúra alapjain nyugvó, a sörfőzőmester által a quadrupelekhez, illetve a trappista típusú sörökhöz sorolt ale,
- a 13%-os, "Belgian Royal Stout"-ként aposztrofált Black Albert,
- a Black Damnation IV - Coffee Club, melynek alapját az előzőleg 6 hónapig rumos hordóban érlelt Black Albert képezi, valamint
- az imperial IPA stílusú Struise/Mikkeller Elliot Brew.